Rüya Tabirleri

Rüya Tabirleri

Rüya tabirleri için herşeyden önce vakit önemlidir, bunun için güneşin doğuşuna yakın olan zaman en iyi ve en doğru zamandır.

Bu vaktin seçilmesinin sebebi hem rüyayı tabir edecek olanın aklının dinç ve dinlenmiş olması hemde rüyayı görenin rüyayı ayrıntıları ile hatılayabileceği bir vakit olmasıdır. Peygamber efendimizin (s.a.v) sabah namazını kıldırdıktan sonra sahabelere dönüp bu gece rüya göreniniz varmı diye sorarmış ve bazı zamanlarda Hz. Ebu Bekir' in müsade isteyerek rüyaları tabir ettiği olurmuş.

Çok önemli noktalardan bir tanesi rüyayı tabir edecek kimsenin rüyayı gören kişiye rüyasını anlatmadan önce Allah (c.c) rüyanı hayretsin hayır bize, şerde düşmana olsun demesi gerekirmiş. Yine çok önemli noktalardan biride rüyayı tabir edecek olanın rüyayı göreninsan hakkında, onun hayatı hakkında bilgi sahibi olmasıdır yada öğrenmesidir çünkü bir çok rüya kişinin hayatındaki unsurlarla alakalıdır. Örneğin Hz Yusuf peygamberin çocukluğunda gördüğü rüyaların yıllar sonra vuku bulması yani çıkması gibi, onun çocukluğunu bilmeyen insanların bu rüyaları tabir etmesi mumkün değildir. Yine rüya tabirini yapan kimse rüyayı gören kişinin gizli şeylerini varsa utanacağı şeyleri açığa vurmamalıdır, sorusunu tamamı ile dinlemeli ve iyi kötüyü ayırmalıdır.

Tabir eden kimse akıllı, alim, zeki, kötülüklerden sakınan, Allahı ve Kitabını iyi bilen,Peygamber efendimiz' in Hadislerini, atasözlerini ve arapçayı iyi bilen omalıdır.

Tabir edenin kasten ters olarak tabir ettiği rüya eğer hayırsa rüyayı sorana, şer ise rüyayı tabir edene aittir. Rüyayı gören rüyasını sadece alim bir kişiye yada nasihat eden birine anlatmalıdır. Rüyalar tabir edilmedikçe bir sorun yoktur ancak tabir edildiğinde vuku bulurlar o yüzden çok iyi tabirciler haricinde anlatılmaması önemle vurgulanmaktadır. Rüya tabirleri yapılırken insanların adetleri, ırkları, meshepleri, dinleri, isimleri gibi bir çok şey dikkate alınmalıdır. 

Sonuç olarak peygamberimiz s.a.v bize şu şekilde nasihatte bulunmuş ve demiştirki, sizlerden biriniz kötü bir rüya gördüğü zaman üç defa sol tarafına tükürsün ve şeytanı kovsun demiştir, aynı şekilde rüyanında kimseye anlatılmamasını tembih etmiştir.Rüya tabirleri kişilerin, adetleri, yaşadıkları belde hatta mevsimler nazara alınmalı denmiştir.

Rüyaları tabir eden insan şunları dikkate almalıdır, rüyalarda ölülerin konuştukları söz hak sözdür. Çünkü ölü hak evindedir.Henüz doğru ve yalanı bilmeyen çocuğunda söylediği söz hak sözdür. Hayvanlar ve kuşlarda aynı şekilde hak söz söylerler. Diğer taraftan rüya ile hulm hadisesini birbirinden ayırmak lazım çünkü her ikiside insanın uykuda gördüğü şeylerdir, ancak bunlardan iyi olanlara rüya kötü olanlara ise hulüm denir. Rüya allah c.c' dan hulüm ise şeytandandır, hadisi şerifi bize bunu işaret eder. Gerek kuran' da gerekse hadislerde bunlar bize izah edilmiştir.Hak ve doğru olana rüya, batıl olanına ise hulüm denmiştir.

Buna bir örnek vermemiz gerekirse iskilipli Atıf hocanın rüyasıdır. Yatsı namazından sonra Atıf Hoca oturmuş ve savumasını yazmaya başlamıştı, arkadaşı da aynı işle meşgul . Bir aralık , günlerdir uykusuz , sabahlara kadar namaz ve ibadetle vakit geçiren Atıf Hoca hafif uykuya dalmıştır. Giyimli bir halde, başı taşa yaslanmış, elinde yarım kalan savunması, gözleri kapalı kendinden geçmişti. Arkadaşı ise Tahir'ül Mevlevi bu haline bakarak mırıldandı. Zavallı, alim ve fazıl büyük bir adam . Bumuydu ilim ve faziletin mükafatı.

 

 

Rüya Tabirleri
Rüya Nedir ?
Rüya Tabirleri ne kadar gerçekçi oluyor ?
Rüya görüp uyandığımızda yapmamız gerekenler
Rüya tabirleri hakkında geniş bilgiler
Rüya ve Uyanıklık
Rüyalar ve Sigmund Freud
Rüya Tabirleri ve Aristo
Rüya ve uyku
Rüya ve uykuda rem dönemi
İbn-i haldun ve rüya tabirleri
Batıl Rüyalar
Sadık Rüyalar
Zahir Olan Sadık Rüyalar
Allah c.c 'dan Müjde Rüyalar
Rüya Meleğinin Gösterdiği Rüyalar
Hakikate İşaret Eden Rüyalar
Mekana Göre Delalet Eden Rüyalar
Günlere Göre Rüya Tabirleri
Rüyalar ve Yeni Buluşlar