Rüya Tabirleri

Rüya tabirleri hakkında geniş bilgiler

Sevgili ziyaretçilerimiz rüya tabileri.net web sitemizi sizlerin kullanımını sunmadan önce sizlere rüyalar ve nasıl yorumlanmaları gerektiği ile alakalı daha fazla bilgi vermeyi uygun gördük. Bu kararı almamızın önemli sebelerinden biri rüya ve rüyanın içeriğinin iyi bilinmediği takdirde rüya hakkında yorum yapılmasının pek mümkün olmadığı şayet yapılsa bile isbaetli tanımlamalar yapılamayacağı herkes tarafından bilinmelidir.Tüm bu sebeblerden dolayı ziyaretçilerimizin herşeyden önce bu kısmı iyi okumalarını ve ona göre rüya tabir etmelerini yada yorumlamalarını rica ederiz.

öncelikle rüya nedir ve rüyanın mahiyeti nasıldır bunu anlamalıyız. İnsanların geçici ölüm olarakta isimlendirilen uykularında bazı garip durumlar görmektedir bunların neden ve nasıl oluştuğu genel olarak halen bir bilinmezliktir.

Dünya varolduğundan beri bir çok bilim adamı ve alimler bu halleri çok farklı şekillerde izah etmeye çalışmışlardır. Ancak halen bu konu hakkında tam olarak bir yere varılamamıştır. Bilmemiz gerken şeylerin başında rüyanın büyük bir manevi atmosver olduğudur. bu yazımızda rüya tabirleri hakkında ağarlıklı olarak islami bilgiler vermeye çalışacağız devam eden yazılarımızda bilimsel olarakta rüya hakkında yazılarımız olacaktır.

Bazı alimlerimiz rüyaların ahiret alemi ile alakalı olduğunu söylemişlerdir, ancak bu ilişkinin kurulmasının saf bir ruh haliyle yaşamak ve iman la dolu kalplerle ancak mumkun olacaktır.Kuran-ı kerim de yeralan bir çok ayette rüya hakkında bilgiler verilmiştir aynı zamanda peygamberlerin en çok ehemniyet verdiği durumlardandır rüya yorumları, dikkat edilirse Kuran-ı kerimde bir çok peygamber rüyaları bizlere anlatılmıştır bu aynı zamanda rüyaların nasıl bir ilim olduğu hakkında bize ışık tutmaktadır.bazı alimlerimize göre rüyalar hayal aleminden inen suretlerin hissi müşterek denilen kısımda izbırakmasıdır demişleridir. peki hissi müşterek denen şey nedir filozoflar tarafınfan insanın beş duyusundan farklı inan beyninde bulduklarını söyledikleri yerdir.

Diğer taraftan insanlara mahsus bir idrak olayı söz konusudur. Aynı zamanda ruhi akılda denmektedir bu ruhi akıl alemlerde yaşanan tüm olayları idrak etmektedir, fakat insan bedeni bütün işleriyle meşgul iken gayp alemi ilimlerini düşünemez ama uyku halinde ise bu meşguliyet söz konusu olmadığından ruhi akıl gayb aleminden ilim almaya müsait hale gelir ve bu ilimlerden bişey aldığında bedene geri döner.

Bildiğimiz ruh kendi aleminde birşey idrak ettiği zaman onu kendi hayel duygusuna atar ve onu uygun bir şekle çevirip hissi bir hale çevirir. İnsanlar ise uykudayken bu tarz şeyleri hissedilmiş gibi görerek, bu görülen şeyi ruhi akıldan hissetme seviyesine inmesine müsade eder rüya hakkında kısmen kafa karıştırıcıda olsa söylebilecek şeylerden bir taneside budur.

Yine başka bir alime göre ise rüya şu şekilde tarif edilir Rüya allah cc' nün melekler vasıtasıyla gerçek veya kinaye olarak insanların şuurunda uyandırdığı enfusi idrakler ve vicdani duygulardır demiştir, yada şeytani tavsiyelerden karışık hayallerden ibaret demiştir.

Tabir yapan insanlar şöyle derler insan rüyayı ruhu ile görür aklı ile anlar derler, ruhun karalaştığı yer olarak kalbin ortasında bulunan ve ismine suveda denen kan noktalarıdır, aklın kararlaştığı yer ise beyindeki izler olarak söylenmiştir, ruh nefis ile muallakta kalmıştır.insanlar uyuduğu zaman ruhları bir ışık gibi uzar gider işte o halde iken ilahi nur ve subbani ziya ile rüya meleğinin gösterdiği şeyi ruh görür, ruhun nefis tarafına dönmesi yani bedene gelmesi ile birlikte rüya meleğinin gösterdiği şeyleri hatırlmaya çalışır ve bu şekilde rüya meydana gelir.

 

 

 

Rüya Tabirleri
Rüya Nedir ?
Rüya Tabirleri ne kadar gerçekçi oluyor ?
Rüya görüp uyandığımızda yapmamız gerekenler
Rüya tabirleri hakkında geniş bilgiler
Rüya ve Uyanıklık
Rüyalar ve Sigmund Freud
Rüya Tabirleri ve Aristo
Rüya ve uyku
Rüya ve uykuda rem dönemi
İbn-i haldun ve rüya tabirleri
Batıl Rüyalar
Sadık Rüyalar
Zahir Olan Sadık Rüyalar
Allah c.c 'dan Müjde Rüyalar
Rüya Meleğinin Gösterdiği Rüyalar
Hakikate İşaret Eden Rüyalar
Mekana Göre Delalet Eden Rüyalar
Günlere Göre Rüya Tabirleri
Rüyalar ve Yeni Buluşlar