Rüya Tabirleri

Rüya ve Uyanıklık

Bazı bilim adamlarına göre, rüya uykuda olan insanı başka bir aleme götürmüştür. Örneğin fizyolog Burdach ,rüya oluşumları hakkında itinalı ve derin anlamlar taşıyan tanımlar yapmıştır.insanın günlük yaşamı ve bu yaşamın zahmetleri ve keyifleri, mutlulukları ve acıları asla tekrarlanmaz demiştir. Tam aksine rüyalar bizleri bunlardan koruma ve kurtarma gayesindedir. Ruhumuz tümüyle bir konu ile kaplanmış derin bir sıkıntı içimizi parçalamış, yada bir vazife manevi gücümüzün tümünü gerektirmiş olsa dahi,rüyalar bize tamamen yabancı şeyler verir, yada kombinasyonları oluşturmak üzere, gerçeklikten bir takım unsurlar alır yada keyfimizin ses tonuna göre davranıp gerçekliği sembolize eder demiştir.

Bazı bilim adamları ise tamamlayıcı rüyalardan sözeder İ.H.Fichte bunları, insan ruhunun kendi kendini tedavi eden yapısının, gizli nimetlerinden sayar.

Rüya haindeyken uyanık bilincin düzenli hafızası ve bu bilincin normal sayılan davranışları tamamen yitirilir denmiştir.

Tüm bunlara rağmen yazarların yada bilim adamlarının büyük çoğunluğu rüyaların uyanık olma hali ile alakalı tam tersi görüşlerde sunmuşlardır. buna misal olarak Haffner' i verebiliriz ilk olarak rüya uynaık olma durumunu devam ettirir. rüyalar tamamen kısa süre önce beynimizi meşgul etmiş olan canlandırmalara eklenirler. iyi bir gözlem yapıldığında rüyaların yakın hatta bir gün öncesinde yaşananlara bağlanmak için kullnıldığı, bir bağ fak edilir.daha önce bahsettiğimiz Burdach düşüncelerine ters olarak bakmıştır. Ancak rüyaların çoğunda görülebileceği üzere rüyalar bize genel olarak sıradan hayata geri götürürler.

Jessen ise 1855 yıllarında yayınladığı bir eserinde daha fazla ayrıntıya yer vermiştir. Rüyaların içerikleri değişkenlik gösterse bile, kişisel, yaş, cinsiyet, medeni konum, eğitim seviyesi, yaşam alışkanlıkları ve hayat boyu edinilen tüm tecrübeler ve deneyimler tarafından belirlenir demiştir. Konu ile alakalı bri başka açıklamada filozof J.G.E.Maab ' tan gelmiştir : En fazla tutku ile bağlı olduğumuz şeylerin rüyalarını görürüz. tecrübeler ise bu iddiaları tasdik ederler.Buda gösterirki tutku ile bağlı olduğumuz şeyler rüyalarımızı direk olarak etkiler, buna örnek vermemiz gerekirse çok hırslı kişilikler kazandıklarında mutlu oldukları şeyleri yada kazanacak olmayı hayel ettikleri şeyleri rüyalarında görürler. 

Diğer taraftan aşık olan birini düşünelim bu kimse tamamiyle kendi tatlı hayellerinin konularıyla meşgul olur.İnsanların içindeki tüm duygusal arzular yada herhangibir antipatik durum yine herhangi bir sebepten dolayı uyarıldığında kendileriyle birleşen canlandırmalarla beraber ya bir rüyanın oluşmasına yada halihazırda mevcut olan bir rüyaya karışmasını sağlayabilirler.bu örnek Winterstein tarafından psikanaliz dergisi nde aktarılmıştır.

Eski insanlar, rüyaların konularının hayatla olan ilişkisi konusunda farklı düşünmüyorlardı.Rodestock' tan yapılan alıntılarda xerxes, tunanistan seferine yönelik kararlarında birilerinin değerli tavsiyeleri sayesinde vazgeçiyor ancak gördüğü rüyalar sebebi ile bu konudaki istekleri artıyordu denilir. Ve bu durumda kendilerine persler'in yaşlı rüya tabircilerinden Artabanos isabetli bir şey söylemişti bu tam olarak şuydu insanların rüyalarında gördükleri genel olarak uykusuz halinde düşündükleri ile alakalıydı.

 

 

Rüya Tabirleri
Rüya Nedir ?
Rüya Tabirleri ne kadar gerçekçi oluyor ?
Rüya görüp uyandığımızda yapmamız gerekenler
Rüya tabirleri hakkında geniş bilgiler
Rüya ve Uyanıklık
Rüyalar ve Sigmund Freud
Rüya Tabirleri ve Aristo
Rüya ve uyku
Rüya ve uykuda rem dönemi
İbn-i haldun ve rüya tabirleri
Batıl Rüyalar
Sadık Rüyalar
Zahir Olan Sadık Rüyalar
Allah c.c 'dan Müjde Rüyalar
Rüya Meleğinin Gösterdiği Rüyalar
Hakikate İşaret Eden Rüyalar
Mekana Göre Delalet Eden Rüyalar
Günlere Göre Rüya Tabirleri
Rüyalar ve Yeni Buluşlar