Rüya Tabirleri

Rüya ve uyku

Hepimizinde bildiği gibi yetişkin insanların günde ortalama sekiz saat uykuya ihtiyacı vardır şeklinde genel bir kanı vardır. Fakat yapılan araştırmalarda her insanın uykuya olan ihtiyacının farklılık gösterdiği şeklindedir.

Yaşlılarda uyku ihtiyacı değişkenlik gösterirken bebeklerde16 saat gibi bir ihtiyaç sözkonusudur.Bazı yetişkinler uykularında sık sık uyanırken diğer yetişkinler daha fala uyuyabiliyor kimileri ise sıklıkla rüya görebiliyorlar.

Uyku durumunun sebebi yada fonksiyonları bilinmemekle beraber Allan Rechtschaffen uyku konusunda değişik bir görüşe yer verirken uykunun bir fonksiyonu olmadığını iddia etmiştir.İnsanın adle yogunluklarının azalmasına rağmen vucudunun dinlenmesi için uykuya ihtiyacı olmadığı düşünülmüştür. Buna sebeb olarakta vucudumuzdaki hücrelerin kendi kendilerini yenileme özelliği gösterilmiştir.

Araştırma yapanların tespit ettiklerine göre bu sırada faaliyetten uzan durmasına, dinlenme yada uyku bulunmasına gerek yoktur. insanlardan uyku sırasında alınan EEG sonuçlarında yapılan araştırmalarda beyinde faaliyetsizlik görülmemiştir.ingiltere' de ise ulusal fizik laboratuarında psikolog ve araştırmacı Dr. Evans ise uykunun tek faktörü rüya görmemize izin vermesi ve zemin hazılaması demiştir.Standford tıp merkezinde uyku kliniği doktoru William Dument ' in görüşlerine göre ise rüya görmek son derece önemli bir oluşumdur ki fiziki dengenin sağlanmasına hizmet etmektedir demiştir.

Temple ünüversitesinde Koruyucu ilaçlar profesoru Dr Fred Uykunun normal hayatımızdan tamamiyle uzaklaşmak olmadığını, tam tersine yavaş çalışan kalbimiz de dahil tüm organve uzuvlarımızın farklı bir yaşama biçimine girdiğine inanmıştır. Aynı profesorun bir başka görüşü ise vucudu en koruyucu ilaçtır. Uykunun en koruyucu ilaç olduğunu düşünüyorsak uykuda bir ölçü hakim olmalıdır diye düşünülür ancak yinede uykunun geceye ait bir alışkanlık olup olmadığı konusuda akıllara gelmektedir.Uyku araştırmalarındaki başarılarıyla ve yoğunluğu ile tanınan ve aynı zamanda uykunun babası diyede anılan Nathaniel Klietman insanın uyku durumuna geçebilmesi için bir faaliyet sisteminde kritik bir seviyenin altında şiddetli bir durum olması gerektiğine inanmıştır. Tüm evrende evrene has bir ritm ve ölçülü hareketler dizisi hakimdir. dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi, göneşin doğuşu ve batışı, mevsimlerin oluşumu gibi düzen içindeki hareketler bize bunu gösterir. Stanford üniversitesi doktoru colin ' e göre tüm organizmalar, kendi zamanları içinde düzenli hareket ederler bu hareketlerin miktarı uzuvdan uzuva değişiklik gösterir. Bu değişimler ise kişiden kişiye farklıdır. Vücut hareketsiz gün ortalarında tepe seviyelerine çıkarken sabahları yada erken saatlerde en düşük seviyelere düşer.Dr Franz Halberg normal zamanlarda ve 24 saatlik periyotta oluşan değişimler için circation kelimesini kullanmıştır. Vücudun dengesi zamana bağlı olarak ritm değişimleriyle sağlanır. Azaların ritimlerinin en düşük olduğu anlarda uyku bastırır, gecenin ilk anlarındaki uyku evresinde hızlı olmayan göz hareketi anlamına gelen NREM -Non raped eye movement denilmektedir.Be genel olarak vucudumuzun dinlendiği en sakin olan uykudur, nefes bu durumda düzenli ve sakindir. EEG kayıtları ve beyin faaliyetleri düzgündür aynı zamanda horlama bu evrede yaşanır.

Hızlı göz hareketleri denen bu evre faal uyku durumudur.Vücüdun hareketsiz olması gözlemlenirken yüzde ve parmak uçlarında düzenli olmayan hareketler vardır, horlama kesilir nefes düzensiz hal alır yani hızlı ve yavaş arasında ritm değişiklikleri görülür.Bazı görüşlere göre rem evresi uyku değil ve bir sara nöbetidir.

Gece geçirdiğimiz uykunun 1.5 ila 2 saati REM uykusudur.NRAM VE REM evreleri 70 ila 110 dakika arasında değişiklik gösterebilir, ortalamada ise 90 dakika gibi kabul edilir.Ruhi depresyon içinde olanlar REM uykusu olmadığı sürece kendilerini daha iyi hissederler.Rüya görme dönemi ise genel olarak REM evresindedir.Bir çok insan uyku ilaçları alsa dahi rem evresindeki uyku durumundan kurtulamazlar ki genel olarak bu ilaçlar remi tamamen yada kısmen kaldırmak içindir.

 

 

 

 

 

 

 

Rüya Tabirleri
Rüya Nedir ?
Rüya Tabirleri ne kadar gerçekçi oluyor ?
Rüya görüp uyandığımızda yapmamız gerekenler
Rüya tabirleri hakkında geniş bilgiler
Rüya ve Uyanıklık
Rüyalar ve Sigmund Freud
Rüya Tabirleri ve Aristo
Rüya ve uyku
Rüya ve uykuda rem dönemi
İbn-i haldun ve rüya tabirleri
Batıl Rüyalar
Sadık Rüyalar
Zahir Olan Sadık Rüyalar
Allah c.c 'dan Müjde Rüyalar
Rüya Meleğinin Gösterdiği Rüyalar
Hakikate İşaret Eden Rüyalar
Mekana Göre Delalet Eden Rüyalar
Günlere Göre Rüya Tabirleri
Rüyalar ve Yeni Buluşlar